Junák Hlinsko - aktuální informace o činnosti našeho skautského střediska najdete na webu hlinsko.skauting.czShrnutí naší činnosti


  • Máme party kluků od 11 do 15 let, které se schází jednou týdně.
  • Rádi sportujeme, podnikáme výpravy za poznáním a každý rok se těšíme na letní tábor. Na táboře bydlíme ve stanech, zdoláváme lanové překážky, střílíme z luku, hrajeme lakros a zažijeme nejedno dobrodružství.
  • Již od roku 2008 spolupracujeme se skautským střediskem z jihoněmeckého města Rottenburg - několikrát o nás psaly německé noviny.
  • Pomáháme potřebným, pořádáme hry a soutěže pro děti z našeho města a blízkého okolí - například soutěž v první pomoci.

Hlinečtí skauti rozhodně nezahálejí.
Tábor 2010
"Cílem skautingu je naučit mladé lidi, jak se poctivě žije, a ne, jak se dá životem proklouzávat."


Archiv článků

Klubovny hlineckých skautů a skautek IV.

2. listopadu 2014 v 8:23 | Vlk |  Skautské století
Když došlo na jaře roku 1968 k obnově Junáka, neměli hlinečtí skauti žádné vlastní klubovny, v nichž by se mohli scházet. Skautky se proto setkávaly v pionýrském domě pod nádražím. Jiný dívčí oddíl pořádal schůze v klubovně rybářů. Někteří členové se scházeli ve stavebním podniku, jehož ředitelem byl vedoucí střediska Bohuslav Růžička.

Na konci 60. let musel dosavadní skautský domov v Olšinkách ustoupit plánovanému rozšíření zimního stadionu. Město souhlasilo s tím, že si skauti dům sami rozeberou a materiál použijí na výstavbu nové základny ve svahu nad sportovním areálem. Samotná stavba započala na jaře 1969 a po odborné stránce ji řídil B. Růžička. Projektovou dokumentaci bezplatně vypracovali pánové Boháč a Novotný (bývalí členové Junáka).Organizační stránku projektu zajišťoval bratr Karel Záviška starší. Členové střediska odpracovali na stavbě stovky hodin. Neocenitelná byla též výpomoc učňů ze stavebního podniku.Než stačili junáci své dílo dokončit, byla skautská organizace v Československu opět zakázána a její majetek zkonfiskován. Ironií osudu předával bratr Švec zabavený stavební materiál svému vlastnímu bratranci, který byl členem okresního výboru Socialistického svazu mládeže. Budova poté byla dostavěna pro potřeby tohoto svazu.

Po dalším obnovení našeho střediska v roce 1989 jednali bratři J. Prokop, J. Švec a O. Volejník o navrácení domu v ulici Nad Parkem. Objekt přešel zpět do vlastnictví Junáka 5. dubna 1990 v dezolátním stavu. Bylo potřeba okamžitě přistoupit k nejnutnějším opravám - bratři L. Bidmon a V. Severin zajistili bezplatnou pomoc učňů z truhlárny a z Elektro-Pragy. Schůzky se mezitím konaly v Domě dětí a mládeže. Skautský domov byl zpočátku vytápěn ze ZUŠ na náklady města. V roce 1994 byl topný kanál odpojen a bylo nutné vybudovat vlastní plynovou kotelnu.

Na konci roku 2001 v domě prasklo vodovodní potrubí a vyteklo mnoho hektolitrů vody. Při této příležitosti byl zhodnocen celkový stav budovy. Z tohoto posouzení vyplynulo, že je nutná generální rekonstrukce celého objektu. Ta proběhla na podzim 2002. Řídil ji Martin Hladký a členové střediska během ní odpracovali téměř 500 brigádnických hodin. Během tří měsíců došlo nejen k opravě vodovodního potrubí, ale také k rekonstrukci okapů, hromosvodů, izolace, elektroinstalace, ústředního topení, oken, dveří, podlah a rozvodu plynu. Zároveň byla vybudována nová klubovna 4. oddílu skautů. Stavební dozor po celou dobu vykonával pan Pavel Hladký z Jeníkova.

Druhá etapa stavebních úprav se uskutečnila v roce 2003, kdy došlo k zateplení hlavního vchodu, opravě komínů a vytvoření místnosti ve sklepě pro drobný táborový materiál a kuchyň. V suterénu byla instalována mříž, která měla zamezit volnému pohybu po celém skladu.

Proměny skautského domu pokračovaly i v následujících letech. Fasáda dostala svěží světle žlutý vzhled a objevil se na ní znak Junáka. V suterénu, kde byly dříve uloženy podsady a další táborové vybavení, byla koncem roku 2007 zřízena skromná noclehárna, kterou mohou využívat přespolní (nejen) skautské skupiny. Do této ubytovny se podařilo získat vyřazené železné postele z Tyrolského srubu u Slatiňan. Ve stejném roce byla slavnostně otevřena nově vyzdobená klubovna 1. oddílu světlušek (bývalá klubovna 4. oddílu).

Domov byl dále zvelebován i po roce 2008, kdy M. Hladkého vystřídal ve funkci vedoucího střediska Václav Žampach. V říjnu 2012 se nového vzhledu dočkal hlavní sál. Ze stěn byla stržena stará pytlovina, byly vymalovány žlutou barvou a dozdobeny oranžovým vzorkem.


Skautský dům v ulici Nad Parkem se stal po roce 1990 dějištěm řady významných akcí. V březnu 1996 se zde uskutečnil okresní sněm, na který se sjeli zástupci skautských středisek z celého Chrudimska. V říjnu téhož roku domov hostil Skautský inspirační kurz vedený D. Vychodilem ze Slatiňan. V květnu 1998 se konalo slavnostní shromáždění k 80. výročí založení střediska. Oslavy se zúčastnilo kolem 100 lidí včetně hlineckého starosty J. Štorka a zakládajícího člena hlineckého skautingu Vlast. Skály. Hlavní sál se velmi slušně zaplnil návštěvníky také při koncertu Slávka Klecandra v roce 2001. MUDr. Z. Vacek a MUDr. J. Kabát zde v letech 2000-2005 vedli zdravotnické kurzy pro zájemce z celého okresu. V letech 2009 a 2013 tu pak proběhlo slavnostní zakončení česko-německých táborů.


Související články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.