Junák Hlinsko - aktuální informace o činnosti našeho skautského střediska najdete na webu hlinsko.skauting.czShrnutí naší činnosti


  • Máme party kluků od 11 do 15 let, které se schází jednou týdně.
  • Rádi sportujeme, podnikáme výpravy za poznáním a každý rok se těšíme na letní tábor. Na táboře bydlíme ve stanech, zdoláváme lanové překážky, střílíme z luku, hrajeme lakros a zažijeme nejedno dobrodružství.
  • Již od roku 2008 spolupracujeme se skautským střediskem z jihoněmeckého města Rottenburg - několikrát o nás psaly německé noviny.
  • Pomáháme potřebným, pořádáme hry a soutěže pro děti z našeho města a blízkého okolí - například soutěž v první pomoci.

Hlinečtí skauti rozhodně nezahálejí.
Tábor 2010
"Cílem skautingu je naučit mladé lidi, jak se poctivě žije, a ne, jak se dá životem proklouzávat."


Archiv článků

Skauti vzpomínají na Jiřího Švece (1929-2009)

24. srpna 2014 v 9:54 | Vlk |  Skautské století
Letos 23. srpna uplyne 85 let od narození obětavého člověka a zasloužilého hlineckého skauta Jiřího Švece. Bývalý městský kronikář Milan Hájek o něm prohlásil, že byl "vlajkovou lodí hlineckého skautingu". Slova pana Hájka svědčí o tom, že si Jiří Švec dokázal svojí pracovitostí, skromností a přátelskou povahou získat respekt lidí ve svém okolí.

Když mu bylo devět let, dozvěděl se J. Švec o existenci organizace Junák a stal se členem oddílu hlineckých vlčat, který tehdy vedl učitel a básník Stanislav Zedníček. Když byl Junák v roce 1940 rozpuštěn nacisty, založil se svými kamarády čtenářský klub Mladého hlasatele, kde se chlapci snažili navázat na předchozí skautskou činnost. I když to bylo za války zakázané, skupina kolem Jiřího Švece jezdila v létě tábořit do přírody. K tomu hochům sloužil stan, který si tajně odnesli ze zapečetěného skautského domova.Po válce se J. Švec stal zástupcem vedoucího mladších skautů. Podílel se též na výstavbě nových skautských kluboven na Ratajích. V jedné z nich po roce 1948 několik dní ukrýval svého nejlepšího kamaráda Stanislava Bártu, kterému tím výrazně pomohl uskutečnit plán odejít do emigrace. Po úspěšném útěku na Západ vstoupil S. Bárta do francouzské cizinecké legie. Změna společenských poměrů v Československu po nástupu komunistické strany k moci se projevila mimo jiné opětovným zákazem skautské organizace.

Na jaře roku 1968 se zdálo, že se českému skautingu blýská po téměř dvacetiletém zákazu na lepší časy. Zabavený majetek hlineckým skautům nikdo nevrátil, táborové vybavení si museli sami znovu obstarat. Jiří Švec proto zorganizoval na dvoře před svým domem výrobu nových podsad a stanů, které poté skautům posloužily na dvou táborech. Při šití stanů z celtoviny využil J. Švec své bohaté profesní zkušenosti. V té době totiž pracoval jako vedoucí plánování v kožešnickém podniku Kara. V roce 1970 byl však Junák znovu zakázán a pracně nabytý majetek byl opět zkonfiskován.

Poslední obnovení Junáka přišlo krátce po zhroucení režimu komunistické strany koncem roku 1989. První schůzi svolal v Hlinsku J. Švec z pozice místopředsedy okresní rady Junáka, kterou v roce 1970 fakticky nikdo nezrušil. Ačkoliv už byl v 90. letech v důchodovém věku, pustil se znovu s vervou do práce. Pro místní středisko pracoval nezištně, ale s obdivuhodnou vytrvalostí až do své smrti. Jiří Švec se odebral na věčný odpočinek 5. června 2009. Na to, co během svého života vykonal, se však nezapomnělo. Hlinečtí skauti na svého "bratra" stále s láskou vzpomínají.

Text: Vojtěch Homolka
Foto: Radek Adámek

Článek vyšel v srpnovém čísle Hlineckých novin.


Související články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.