Junák Hlinsko - aktuální informace o činnosti našeho skautského střediska najdete na webu hlinsko.skauting.czShrnutí naší činnosti


  • Máme party kluků od 11 do 15 let, které se schází jednou týdně.
  • Rádi sportujeme, podnikáme výpravy za poznáním a každý rok se těšíme na letní tábor. Na táboře bydlíme ve stanech, zdoláváme lanové překážky, střílíme z luku, hrajeme lakros a zažijeme nejedno dobrodružství.
  • Již od roku 2008 spolupracujeme se skautským střediskem z jihoněmeckého města Rottenburg - několikrát o nás psaly německé noviny.
  • Pomáháme potřebným, pořádáme hry a soutěže pro děti z našeho města a blízkého okolí - například soutěž v první pomoci.

Hlinečtí skauti rozhodně nezahálejí.
Tábor 2010
"Cílem skautingu je naučit mladé lidi, jak se poctivě žije, a ne, jak se dá životem proklouzávat."


Archiv článků

Jaroslav FOGLAR – JESTŘÁB

28. listopadu 2008 v 17:24 | Boban |  Osobnosti
Jaroslav Foglar (JF) se narodil 6. července 1907 v Praze. Studoval Veřejnou obchodní školu. Pracoval jako úředník, pedagogický pracovník, i jako odpovědný redaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed. Pod přezdívkou "Jestřáb" vedl po celý život skautské oddíly.


Ve čtyřech letech mu zemřel otec a od té doby žije s matkou a starším bratrem. Roku 1920 poprvé na výzvu svého staršího bratra navštěvuje skautský oddíl 48. klub oldskautů Jestřábi, podle kterého později dostal i svoji přezdívku Jestřáb. Jako třináctiletému mu vychází literární pokus, báseň Měsíční noci. V roce 1921 se mu naskytla možnost vstoupit do 34. pražského oddílu "Ohnivci", kde získává i svoji přezdívku. Jeho první publikovaná povídka Vítězství vychází časopisecky roku 1923. V roce 1925 končí obchodní školu, následně krátce pracuje v informační kanceláři a poté přechází na třináct let jako úředník k firmě Oskar Stein, velkoobchod papíren. O prázdninách vede skautský tábor, při němž poprvé zavítá do Sluneční zátoky na řece Sázavě. Po návratu z tábora se 34. pražský oddíl slučuje se slavnou Dvojkou a Jestřáb přechází do jeho vedení pod názvem Hoši od Bobří řeky.
V roce 1934 je vydána v nakladatelství Melantrich první Foglarova kniha - Přístav volá. Brzy přichází období Foglarova redaktorského působení v časopise Mladý hlasatel, kde vychází výzva k zakládání čtenářských klubů Mladého hlasatele. V létě vychází první vydání knihy Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Z. Buriana. Od listopadu 1938 se ve vedení redakce objevuje JF a začíná vycházet seriál na pokračování, známé Rychlé šípy. Roku 1941 je Mladý hlasatel zakázán nacisty. Těsně po válce řídí JF časopis Junák, brzy však odsud odchází pro názorové neshody, aby založil nový časopis - Vpřed. Tento časopis ukončil svoji činnost v roce 1948.
V padesátých letech JF působí jako vychovatel v domově mládeže pod dohledem StB. Se svým oddílem i nadále skautoval pod hlavičkou Oddílu mladých turistů. Ani tehdy však nepřestal psát. Po delší odmlce se v roce 1965 na trhu objevuje Tajemná řásnovka. V Ostravském kulturním zpravodaji začínají vycházet Rychlé šípy i s novými příběhy, kreslenými Marko Čermákem. V sedmdesátých letech se spisovatel věnuje převážně práci s oddílem, publikuje pouze časopisecky. Z tohoto období pochází kniha Náš oddíl, podložená více než šedesátiletou autorovou zkušeností ve vedení oddílu.
Po šedesáti letech nepřetržitého vedení předává oddíl v roce 1987 svému nástupci a řadí se tak mezi nejstarší oddílové vedoucí na světě. Po "sametové" revoluci roku 1989 má Foglar konečně volnou cestu k čtenářské veřejnosti. Od jara 1995 je JF dlouhodobě hospitalizován v nemocnici. 23. ledna 1999 umírá po delší nemoci v Thomayerově nemocnici. JF nám zanechal řadu podnětů a nápadů pro naši činnost - 23 knih, 13 bobříků, KPZ, …
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.